CNC czyli Computer Numerical Control albo komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych to technologia, która zrewolucjonizowała produkcję przemysłową. Przyszłość dla tej gałęzi przemysłu wygląda jeszcze pozytywniej, ale jak radzono sobie bez tej technologii lata wcześniej?
Szczypta historii
W XIX wieku powstawały pierwsze maszyny tokarskie, które pod pewnymi względami przypominały współczesne. Z pewnością twórcy oryginału i kolejni inżynierowie ulepszający pierworodny projekt nie spodziewali się, że w ciągu następnych stu lat maszyny te staną się jedną z podstaw potęgi współczesnego przemysłu wytwórczego. Wiek industrializacji był katastrofą dla ludzi. Ludność zaczęła napływać do miast w nadziei na pracę i stały dochód. Odbywało się to jednak kosztem pracy w nieludzkich warunkach. Wielu pracowników traciło sukcesywnie swoje zdrowie, a nawet życie w halach produkcji, w których bezpieczeństwo było niezwykle małe, a przepisy BHP nieistniejące. Taka niewolnicza praca pochłaniała też życia dzieci i kobiet.
Jakie jest komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych dziś?
Dziś wiele hal produkcyjnych wyposażonych w maszyny sprzężone z CNC to czyste o wiele bezpieczniejsze miejsca niż manufaktury ze wcześniejszych stuleci. Dzięki komputerom stało się możliwe zwiększenie dokładności produkcji elementów metalowych czy plastikowych z dokładnością do części milimetra.
Szybkość i powtarzalność procesu wytwarzania wzrósł kilkudziesięciokrotnie. Maszyny CNC bowiem mogły pracować dzień i noc, praktycznie bez ustanku. Wyeliminowało to potrzebę zatrudniania setek ludzi do osiągania podobnych postępów. Dziś różnica ta jest już tak kolosalna, że obsługa operatora nowoczesnych maszyn CNC jest ograniczona to niezbędnego minimum. Operator wprowadza w interfejs gotowy projekt, a maszyna realizuje produkcję na niespotykaną wcześniej skalę.