Nowoczesne centra obróbkowe CNC

Obecnie na skutek rosnących cały czas wymogów rynkowych zastosowanie nowoczesnych obrabiarek CNC stało się już powszechnie. Trudno w zasadzie wyobrazić sobie fabrykę, która wyposażona jest tylko i wyłącznie w obrabiarki CNC.

Obrabiarki CNC i ich zastosowanie

Wyższość obrabiarek CNC nad NC jest znaczna, a wraz z rozwojem techniki przewaga ta rośnie. Ponadto zastosowanie nowoczesnych technik CNC w przemyśle przekłada się na rosnące potrzeby rozwoju całych systemów CAD i CAE funkcjonujących w wielu fabrykach jako zintegrowane systemy projektowo-wytwórcze.

Na chwilę obecną obrabiarki CNC stosowane są już niemal we wszystkich branżach wytwórczych – obróbka tworzyw sztucznych, obróbka ubytkowa, obróbka drewna czy obróbka plastyczna. Poza tym nie brak na rynku producentów urządzeń CNC, którzy cały czas pracują nad nowymi udogodnieniami w tej materii. W Polsce do czołowych wytwórców obrabiarek i centrów obróbkowych CNC zalicza się m.in. Andrychowska Fabryka Maszyn, Fabryka Obrabiarek Precyzyjnych AVIA, Dąbrowska Fabryka Obrabiarek, FAMOT Pleszew SA oraz Maszyny Obrabiarki Centra Pruszków.

Zagranicznych producentów jest jeszcze więcej. Zresztą wszystkie istotne informacje na temat poszczególnych producentów urządzeń CNC znaleźć można w cyklicznej publikacji Design News oraz w raportach znajdujących się w sieci.

Centra obróbkowe CNC – możliwości oraz zastosowanie

Nowoczesne centra obróbkowe, które sterowane są numeryczne stanowią niezwykle skomplikowane ustroje mechatroniczne, które w swojej budowie zawierają nie tylko podzespoły pełniące klasyczne funkcje typowe dla obrabiarek, ale i szereg czujników i sensorów najnowszej generacji, które odpowiadają za bezpieczeństwo, dokładność oraz precyzję. Należą do nich np. centrum obróbkowe Harnaś Firmy AFM Andrychów czy centrum obróbkowe VMC 1000 HS produkowane w Fabryce Obrabiarek Precyzyjnych AVIA.