Tokarki to urządzenia przeznaczone do obróbki wiórowej (toczenia) metali i innych materiałów. Można na nich również gwintować, wiercić czy wytaczać otwory. Tokarki są sterowane konwencjonalnie lub numerycznie (tokarski CNC). Niektóre modele mają nawet charaktery wielofunkcyjnych centrów roboczych.
Czym są tokarki CNC?
Cieszące się coraz większą popularnością tokarki CNC (z ang. Computerized Numerical Control) są sterowane w sposób numeryczny za pomocą komputera. CNC to swego rodzaju układ sterowania numerycznego z mikrokomputerem pozwalającym na jego dowolne zaprogramowanie. Dzięki takim tokarkom można szybko i bardzo precyzyjnie wykonać nawet skomplikowane kształty. Co więcej, taki proces jest powtarzalny. Najczęściej tokarki komputerowo-numeryczne wykorzystywane są do obróbki surowych zapasów materiału.
Efekt końcowy jest zgodny z tym co zostało wcześniej zaprogramowane. Drukarki CNC pozwalają na zwiększenie wydajności pracy oraz jednoczesną redukcję kosztów.
Zasada działania tokarek CNC
Nowoczesne tokarki CNC to w zasadzie połączenia komputera z maszyną do tokarki kontrolerem, który przekształca sygnał cyfrowy do realizacji danego zadania. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu najpierw tworzona jest konstrukcja, a później produkowana w formie fizycznej. Następnie tokarka wykonuje działania tnące w celu uzyskania produktu końcowego. Najnowsze modele posiadają wiele wrzecion pozwalających na tworzenie wielokrotnych transformacji produktu. Urządzenia nie trzeba więc w międzyczasie zatrzymywać.
Tokarki numeryczne pozwalają na tworzenie produktów o zróżnicowanej wielkości. Narzędzia wymagane do cięcia wykonywane są zwykle z węglika wolframu, węglika tytanu oraz innych wysokiej jakości stopów. Od jakiegoś czasu na rynku obecne są także tokarki CNC w wersji mini pozwalające na przeprowadzanie bardzo precyzyjnych prac.