Technika ta ma bardzo duże znaczenie w wytwarzaniu metalowych przedmiotów. Bez niej wiele rzeczy użytkowych czy też będących częściami większych nie mogłoby uzyskać odpowiedniego kształtu, wyglądu czy też odpowiedniego wykończenia warstwy wierzchniej. Tak ważna w procesie produkcji obróbka skrawaniem dzieli się na dwie podstawowe grupy. Do każdej z nich wymagane są różne maszyny oraz narzędzia. Każda z tych technik daje inne efekty.
Obróbka wiórowa metalu
Posługiwanie się tą techniką widać nie tylko po efektach, ale też po pozostających po takiej pracy wiórach. W metalu powstają ubytki, co służyć ma temu, by zyskał odpowiedni kształt, wygląd. Jego płaszczyzna może też wymagać wykonania otworów. W obróbce wiórowej wykonuje się frezowanie, przeciąganie, wiercenie, dłutowanie i inne podobne czynności. Wszystkie one wymagają maszyn lub narzędzi oraz wiedzy i doświadczenia osoby, która umie przy ich użyciu uzyskać wymagany efekt.
Obróbka poprzez ścieranie
Przy obróbce ściernej korzysta się z tarczy do szlifowania metalu albo z innych podobnych narzędzi. Zastosowany musi być materiał ścierny i może być to zastosowanie bezpośrednie np. w postaci pasty do polerowania, ale częściej ziarna ścierne są umieszczone w jakimś narzędziu, jak tarcza czy osełka. Przy obróbce ściernej działania nie wiążą się z tak dużymi ubytkami, jak kiedy jest to wiórowa obróbka skrawaniem, dotyczą one bardziej powierzchni.
Chodzi o nadanie jej odpowiedniego wyglądu oraz właściwości. W tym celu wykonuje się gładzenie, polerowanie, szlifowanie. Ten rodzaj jest równie istotny, jak i pierwszy. Metal musi mieć odpowiedni kształt, ale też równie niezbędne może być wypolerowanie powierzchni. To dzięki różnym rodzajom obróbki uzyskuje się rzeczy o idealnej wielkości i kształcie oraz niekiedy wspaniałym wyglądzie.