Wszystko o maszynach CNC

W obecnych czasach przemysł stoi przed wielkimi wyzwaniami jakimi są globalizacja czyli zwiększający się rynek zbytu ale i narastająca konkurencja. By móc prosperować w takich warunkach potrzebne są niezawodne metody produkcji, które nie tylko pozwolą są wydajne, lecz także dokładne i gwarantują dobrą jakość otrzymywanych produktów. Wiele zmiany w przemyśle w poprzednich latach jak i teraz zapewnia technika sterowania numerycznego. Zatem co stanowi o jej przewadze nad innymi technologiami?

Trochę historii

Początek lat 50. ubiegłego wieku przyszedł wraz z maszynami sterowanymi numerycznie (NC), gdzie do zaprogramowania używano dziurkowanych taśm i kart. Dalsze etapy rozwoju tej techniki prowadziły do użycia sprzętu CNC wraz z pierwszymi komputerami, by w latach 80. dostosować do niej programowanie za pomocą mikrokomputerów. Tak narodziły się maszyny CNC (czyli Computerized Numerical Control). Wtedy też dokonała się prawdziwa rewolucja w obsłudze urządzeń takich jak frezarki, tokarki czy elektrodrążarki, które można od tamtej pory z łatwością zaprogramować.

Zastosowanie maszyn CNC

Maszyny CNC znajdują dzisiaj szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach produkcji. Precyzyjność nowych maszyn pozwala na frezowanie form przestrzennych, co jest szczególnie istotne w pracach na zamówienie, wytwarzaniu modeli fizycznych, chemicznych, na potrzeby medycyny itd. Warto bardzo ważnym jest także aspekt dokładności maszyn CNC. Pozwala to skrojenie i frezowanie rozmaitych materiałów jak choćby tworzywa sztuczne i piankowe, lite drewno, sklejka, kamienie, metale i kompozyty. Przy użyciu dodatkowych funkcji jesteśmy w stanie także obrabiać gumę, skórę, faliste kształty, folię i gumy. Dzięki takim możliwościom maszyny CNC stanowią nieodłączne wyposażenie pracowni stolarskich, grawerskich czy kamieniarskich.