Kształtowanie metalu idzie z duchem czasu. Maszyny, które służą do jego obróbki wykorzystują nowe technologie, dzięki czemu działają bardziej efektywnie i sprawnie, a rezultaty pracy współczesnymi obrabiarkami są o wiele lepsze niż dotychczas. Obróbka mechaniczna stosowana jest w szeroko pojętym przemyśle i elektronice, a także medycynie. Za pomocą obrabiarek możliwe jest wykonanie części do urządzeń, maszyn oraz przedmiotów użytku codziennego.
Rodzaje obróbki skrawaniem
Wśród różnych metod obróbki skrawaniem metalu, wyróżnić można:
- obróbkę ścierną – wykonywana za pomocą specjalistycznych ziaren ściernych luźnych lub też spoiw związanych,
- obróbkę ubytkową – pozwalającą na usunięcie części materiału przedmiotu, który został poddanych obróbce,
- obróbkę wiórową – która, za pomocą specjalnych narzędzi, umożliwia usunięcie części materiału w postaci wiórów,
- obróbkę obwiedniową – najczęściej stosowaną do pracy nad np. kołami zębatymi.
Każdy z wyżej wymienionych rodzajów obróbki stosuje się w celu odmiennego oddziaływania na tworzywo, które zostaje jej poddane, a także osiągnięcia innego efektu końcowego.
Urządzenia stosowane do obróbki skrawania metalu
Obróbka skrawaniem metali, w zależności od jej metody, wymaga zastosowania odmiennych maszyn. I tak dla obróbki ściernej wykorzystywać będziemy szlifierki, które wygładzą pożądaną powierzchnię, to dla obróbki wiórowej będziemy musieli zastosować już inne urządzenia, np. frezarki.
Innymi narzędziami, które stosuje się do obróbki skrawania metalu są: tokarki (pozwalające na uzyskanie okrągłego kształtu metalu), wiertarki (umożliwiające tworzenie ubytków w materiale), precyzyjne wytaczarki (które pozwalają obrabiać otwory wysokiej jakości), przecinarki (do cięcia), strugarki (do obróbki odwiedniowej – krawędzie blach, koła zębate) i przeciągarki (obróbka otworów).