Czym kierować się przy zakupie frezarki CNC?

Maszyny przemysłowe są sprzętem specjalistycznym, którego zakup ma przynieść wytwórcy zysk. Nie inaczej jest w przypadku frezarek CNC. Rynek oferuje modele różniące się budową, jak i wykonaniem. Niewiele osób wie, że elementy te wpłyną ostatecznie, jak duży będzie zwrot z inwestycji.

W przypadku złego zakupu, niestety będą to straty dla przedsiębiorstwa. Z czasem będą się one pogłębiać. Widzimy, że inwestycja w ciężki sprzęt do obróbki metali jest zagadnieniem złożonym. Wymagać będzie to od kupującego zaangażowania i zdobycia wiedzy o tych maszynach. Uporządkujmy więc podstawową wiedzę o zakupie frezarek CNC.

Dwa typy sprzętu ciężkiego

Frezarki CNC dzielą się głównie na sprzęt przemysłowy i amatorski. Logiczne wydaje się więc, że zakup maszyny drogiej, znanej marki będzie pewnym rozwiązaniem. Czasem jest to niestety pułapka. Co, jeżeli markowy wytwórca tych maszyn w formie przemysłowej, produkuje też model amatorski w wyższej cenie jako alternatywę? Będzie to oznaczać problemy. Różnice między maszynami przemysłowymi a amatorskimi to nawet kilkadziesiąt razy większa produkcja i wytrzymałość! To bardzo dużo w perspektywie czasu. Zwłaszcza że trudno obecnie o pracownika, a każdy kolejny zatrudniony znacznie zwiększa koszta firmy. Oznacza to możliwość produkowania dóbr wielokrotnie szybciej w tej samej jednostce czasu co maszyny nieprzemysłowe. Na pewno nie pozwoli nam na to maszyna amatorska. Nie potrzeba tutaj żadnych obliczeń, aby wiedzieć, że są to ilości produktów, których cena wytworzenia będzie opłacalna po ich sprzedaży.

Cena to nie wszystko

Jak wykazaliśmy cena frezarki CNC to nie wszystko. Należy sprawdzić, jaka jest faktyczna wydajność maszyny w jednostce czasu. Nie liczmy tutaj na uczciwość handlowca. Po dane te i wiarygodne demonstracje z wydajności maszyn udajmy się bezpośrednio do producenta.