Jeżeli potrzebujemy frezarki CNC w naszej firmie, należy sobie zadać kilka pytań, zanim dokonamy zakupu. Będą to pytania takie jak: czy produkujemy na skalę przemysłową, a może okazjonalnie, zgodnie z lokalnymi zamówieniami? Jaki typ obróbki będzie potrzebny w naszej działalności?
Te dwa fundamentalne pytania pozwolą nam wybrać między sprzętem dającym realne, zwiększone zyski z produkcji, a sprzętem używanym regularnie, ale o zmniejszonych możliwościach wytwórczych.
Budowa maszyny a zyski
Sprzęt ciężki, jakim są frezarki CNC, ma bardzo zróżnicowaną budowę. Maszyny przemysłowe powinny mieć pełną, litą budowę. Ilość elementów w takiej maszynie powinna być ograniczona do absolutnego minimum. Da to większe prawdopodobieństwo tego, że maszyna zachowa swoje parametry geometryczne w obróbce. Oczywiście minusem takiego rozwiązania będzie rozmiar i waga takiej maszyny. Zasadniczo jednak zakup frezarki jest zakupem na lata i skoro tak jest, warto kupić raz i konkretnie. W końcu serwis, naprawy, nastawy i części to także koszta.
Co z systemem sterowania i napędem?
System sterowania to jeden z najważniejszych elementów frezarek CNC. Jego szybkość i możliwość stałej aktualizacji pozwolą na ciągłe ulepszanie zdolności produkcyjnych. Starsze niemodyfikowalne modele frezarek CNC, o które dbano i zachowano w doskonałym stanie, staną się bezużyteczne, jeżeli nie będzie możliwa instalacja ulepszonego systemu sterowania. Pamiętajmy więc, aby nasza maszyna dawała taką możliwość.
Większość danych udostępnionych przez producentów mówi o dokładności obróbki w stanie statycznym. Kupującego powinno bardziej obchodzić, jaka jest realistyczna dokładność obróbki w stanie dynamicznym, w systemie Direct Position Control (DPC). Pozwoli to nam uniknąć rozczarowań, gdy ruszymy z produkcją. Dokładne dobranie podzespołów frezarek CNC ma realne przełożenie na zyski w produkcji.