Programowanie CNC to zespół działań, które prowadzą do utworzenia programu sterującego pracą maszyny w danym języku i formacie. Powinno ono przebiegać w taki sposób, aby w jak najkrótszym czasie otrzymać kod NC, który spełnia określone wcześniej warunki oraz gwarantuje wykonanie ustalonych przez technologa zadań obróbkowych.
W jaki sposób przebiega programowanie CNC?
W zasadzie programista kod może przygotować samodzielnie bądź też wykorzystać do tego celu narzędzia wspomagające proces programowania. Ma to oczywiście na celu skrócenie czasu tworzenia torów ruchu narzędzi w przypadku bardziej złożonych części. Kluczem do sukcesu firm, które bazują na sterowaniu numerycznym procesami produkcji jest idea tzw. efektywnego programowania. Jego celem jest stworzenie optymalnych torów ruchu narzędzi oraz dobranie właściwych ze względu na przebieg procesu czy czynniki ekonomiczne, parametrów technologicznych.
Programowanie CNC powinno skutkować przede wszystkim tworzeniem efektywnego kodu NC, zapewniając jednocześnie prostotę oraz szybkość realizacji, a także możliwość współbieżnego projektowania procesu produkcji.
Programowanie ręczne czy zautomatyzowane?
Programowanie ręczne, a więc bezpośrednie tworzenie kodu CN przez programistę jest uzasadnione tylko w przypadku prostszych kształtów lub takich, które charakteryzują się niewielką liczbą skomplikowanych torów ruchu narzędzia. Jeśli do wykonania są natomiast bardziej skomplikowane kształty lepiej jest zastosować narzędzia wspomagające proces programowania. W tym zakresie można m.in. wskazać znane powszechnie zintegrowane systemy CAD/CAM, które wspomagają programowanie oraz projektowanie obróbki. Poza tym oczywiście można stosować niektórych sytuacjach obie metody jednocześnie i to bez względu na stopnień skomplikowania projektu.