Obróbka plastyczna pozwala firmom wytwórczym na produkcję niesamowitych, produktów na skalę przemysłową. Często mówi się raczej o gotowych wytworach takich jak różnego rodzaju prętach, elastycznych blachach, czy też niesamowicie silnych elementach stosowanych na potrzebę budownictwa, czy produkcji maszyn lotniczych. Wszędzie tam, gdzie potrzebne będą materiały o specjalnych właściwościach.
Obróbka plastyczna to nie tylko metale
Oczywiście maszyny zależnie od gałęzi przemysłu dostosowane są do obróbki plastycznej innych materiałów. Na potrzeby coraz bardziej wymagających klientów z różnych dziedzin przemysłu, to samo robi się z drewnem czy tworzywami sztucznymi. Obróbka plastyczna w jest zagadnieniem ciągle rozwijanym. Istnieją podstawowe hasła powtarzane, gdy omawiany jest proces obróbki tych materiałów. Warto je poznać, jeżeli związani jesteśmy z przemysłem obróbki metali w jakikolwiek sposób.
Podstawowe terminy
Obróbka cieplna. Jest to działanie lub zespół działań mających na celu zwiększenie temperatury danego materiału. Zmiana ta da w efekcie możliwość uzyskania innych, nowych cech materiału takich jak jego właściwości mechaniczne, fizyczne, czy zmiany struktury chemicznej. Stal osiąga najbardziej pożądane zmiany przy wszelkiego rodzaju obróbce cieplnej, co czyni z niej materiał najchętniej w tym procesie wykorzystywany. Sama obróbka cieplna dzieli się między innymi na takie metody jak: hartowanie, odpuszczanie, wyżarzanie, stabilizowanie oraz przesycanie.
Inny popularnym terminem w obróbce plastycznej będzie tłoczenie. Tłoczenie to proces, który stosuje się na gorąco lub na zimno. Polega on na poddaniu materiałów różnego rodzaju nacięciom, odkształcaniom. Najczęściej są to blachy, czy taśmy. W stworzeniu dóbr o niezwykłych kształtach przy użyciu tego procesu obróbki potrzebne są zwykle wyspecjalizowane prasy.