Obróbka materiałów metodą CNC, czyli popularnie zwanym skrawaniem znalazła wielu zwolenników, a jako iż jest to metoda szybka, wygodna i niezwykle precyzyjna, lotem błyskawicy podbiła światowy rynek. Skąd nazwa CNC? Jest to skrót, który po rozwinięciu oznacza – Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.
Na czym polega frezowanie CNC?
Ten typ obróbki materiałów można podzielić na 3 swoiste etapy. Na początku tworzy się odpowiedni projekt. Wykorzystuje się do tego rozmaite programy komputerowe, a nad przygotowaniem projektu czuwają rzecz jasna profesjonaliści. Kolejnym krokiem jest przetworzenie projektu na plan sterowania maszynami.
Frezarki, które wykorzystuje się do obrabiania materiałów wyposażone są w mikrokomputery, które można w dowolny sposób zaprogramować. Etap ostatni to już właściwa obróbka tworzywa. Maszyna wykonuje ruch obrotowy, a sam obrabiany przedmiotów w tym samym czasie wykonuje ruch posuwny. Podczas obrabiania frezarka wykonuje rozmaite kształty; kanaliki, rowki, bądź uzębienia, wszystko w zależności od danego projektu.
Frezowanie CNC posiada wiele zalet. Jak już wspomniano jest to metoda szybka i bardzo precyzyjna. Jak o iż projekty są wykonywane komputerowo metodę te charakteryzuje wysoka powtarzalność. Weźmy pod uwagę na ten przykład frezowanie sklejki bądź metalu. Gdyby ten sam projekt oddano w ręce człowieka, niestety nie byłby tak precyzyjny, a przede wszystkim jego realizacja byłaby znacznie wydłużona w czasie.
Kolejna kwestią godna uwagi jest również fakt, iż frezowane tą metodą mogą być rozmaite materiały począwszy od drewna poprzez sklejki, stal, mosiądz, miedź, wszelkie metale kolorowe oraz wiele innych materiałów, jak chociażby złoto. Z frezowaniem wiąże się także bardzo mała ilość powstających odpadów co jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców.