Choć i do działań związanych z obróbką metali zawitała już mocno rozwinięta technika (automatyka, sterowanie komputerem, programowanie), to nie znaczy, że zawsze się z niej korzysta. Niekiedy jest to niezbędne. Wciąż jednak frezowanie konwencjonalne jest wykonywane. Nadal więc potrzebne są stosowane wtedy narzędzia i maszyny, wiedza o takiej pracy i ludzie, którzy potrafią ją wykonać.
Ważna rola frezowania
Jest to jedno z działań związanych z obróbką skrawaniem. Może być to obróbka płaszczyzn, ale też kół zębatych, rowków. Maszyna, na której się wtedy pracuje to frezarka, a główną pracę wykonuje frez, wyposażony w wiele ostrzy. Jego wydajność oraz efekty, jakie umożliwia uzyskać, sprawiają, że frezowanie to jedno z bardziej popularnych działań z zakresu obróbki skrawaniem. Przydatność frezarki sprawia, że znaleźć ją można nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale także wśród osób posiadających przydomowy warsztat, gdzie wykonują różne rzeczy na swoje potrzeby.
Kiedy wystarczy konwencjonalne?
Popularność CNC jest duża, jednak nie każdy potrzebuje urządzenia, które będzie działać przez zaprogramowanie. Jeśli jest to duża produkcja albo chce się ułatwić szybkie uzyskiwanie wybranego efektu, to z nowszej technologii warto jest skorzystać. Przyspieszy i usprawni pracę, i zagwarantuje jej wysoką dokładność.
Przy mniejszej produkcji czy na własny użytek wystarczy frezowanie konwencjonalne, które też ludziom, którzy lubią tego rodzaju prace może dostarczyć więcej satysfakcji. Są osoby, które działają z takimi maszynami we własnych warsztatach, bo lubią zajmować się takimi pracami.
Przy wyborze nie bez znaczenia jest też koszt. Najprostsza maszyna tego rodzaju jest w zasięgu każdej osoby. Te bardziej wyspecjalizowane kosztują już sporo, a potrzebne efekty zwykle uzyska się i na tych najprostszych.