Frezowanie konwencjonalne gwarancją szybkości

W naszym codziennym życiu, choć nie zdajemy sobie z tego do końca sprawy, z każdej strony otoczeni jesteśmy elementami, który poddane były frezowaniu, prostym przykładem są np. meble – posiadające wiele frazowanych detali.

Czym jest frezowanie?

Frezowanie to z rodzajów obróbki skrawaniem, które nadaje odpowiedni kształt przedmiotom z metalu, drewna, tworzyw sztucznych, a także innych materiałów. Dzięki frezowaniu wybrane przedmioty przybierają odpowiedni wygląd i kształt, zyskując funkcjonalność oraz nierzadko, dekoracje.

Frezarka

Frezarka to specjalne urządzenie – obrabiarka, służące do obróbki wszelkiego rodzaju płaszczyzn – powierzchni płaskich, jak i elementów o różnorodnych kształtach. Podstawowym narzędziem tej maszyny jest, wykonujący obróbkę przy pomocy obrotowych ruchów frez. W zależności od ich budowy wyróżnia się kilka typów frezarek: jedno- oraz wielowrzecionowe, a także, we względu na usytuowanie wrzecion: górno- i dolnowrzecionowe.

Frezowanie konwencjonalne

Istnieje kilka technik frezowania, jednym z nich jest frezowanie konwencjonalne nazywane inaczej frezowaniem przeciwbieżnym. W tej technice obrabiany materiał przesuwany jest w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu freza.

Frezowanie konwencjonalne idealnie sprawdza się np. przy obróbce drewna. Drewno jest materiałem, który łatwiej kontrolować w trakcie prowadzenia po łożysku, a to przekłada się na znacznie lepszą jakość frezowania.

Wykorzystanie frezowania konwencjonalnego do obróbki może być korzystniejsze, gdy występują duże odchyłki w wykonanych elementach. I mimo, że często ten rodzaj frezowania pozostawia wyraźne ślady miejsc obróbki, jest najczęściej stosowaną techniką ze względu na szybkość prac.

Jeśli z kolei zależy nam na dokładnej i precyzyjnej obróbce warto zastosować technikę frezowania współbieżnego, chociaż także w tym przypadku nie sposób uniknąć wad w postaci niedofrezowania elementu.