Toczenie konwencjonalne – podstawowe informacje

Czym jest toczenie konwencjonalne?Jest to nic innego jak podstawowa technika w wytwarzaniu różnego rodzaju części maszyn i tym podobnych. Polega ona na nadawaniu obrabianemu przedmiotowi kształtu, wymiarów i właściwości jakich chcemy aby osiągnął. Osiąga się to poprzez usunięcie części zewnętrznej warstwy materiału za pomocą specjalnego narzędzia skrawającego.

Do takiego zabiegu wykorzystywane są maszyny takie jak: wielowrzecionowe automaty tokarskie, frezarki, piły taśmowe, wiertarki głowicowe, kadłubowe i promieniowe, walcarki do gwintów, prasy mimośrodowe oraz automaty tokarskie krzywkowe. Najczęściej toczone są różnego rodzaju odkuwki, wały, pierścienie, gwinty prawe i lewe bądź śruby pociągowe do obrabiarek. Oprócz tego istnieje możliwość obrobienia wstępnego odlewów z form piaskowych. Materiały jakie są obrabiane: stal czarna, metale kolorowe (zwane nieżelaznymi) jak i również żeliwa, staliwa oraz stal nierdzewna i kwasoodporna.

Kto może wykonywać pracę tego typu?Z pewnością nie może być to pierwszy lepszy, niedoświadczony człowiek. Musi być to osoba, która odbyła odpowiednie szkolenia i ma pozwolenie na używanie tego typu  maszyn. Dodatkowo, co jest oczywiste, maszyna powinna być w pełni sprawna technicznie.

Części stałe i ruchome powinny mieć działające blokady, aby uniknąć ich niespodziewane otwarcie. Dokumentacja techniczno – ruchowa powinna być zgodna z urządzeniami sterującymi i innymi zabezpieczeniami.

Poza tym, urządzenie, które będziemy obrabiać powinien być solidnie przymocowany na odpowiednim uchwycie lub imadle, aby uniknąć jego spadnięcia lub zsunięcia i wyrządzenia krzywdy ludziom, którzy znajdywaliby się w pobliżu. Jak możemy zauważyć, toczenie konwencjonalne nie jest rzeczą prostą. Wymaga ona wykwalifikowanej osoby, która doskonale zna się na swoim fachu oraz zasadach bezpieczeństwa.